Skip Menu

Caudill College announces Honorees of student academic awards

Morehead State’s Caudill College of Arts, Humanities and Social Sciences has announced the recipients of its student academic awards for the 2019-20 school year. Honorees are organized by academic department.  

Honorees in the Department of Art and Design are:  
  • Outstanding Graduate Student in Art & Design, Joel Knueven, Moscow, Ohio.  
  • Outstanding Undergraduate Student in Art & Design, Cassandra Mullins, Pike County.  
  • Outstanding Freshman in Art & Design, Brenna Molden, Somerset.  
  • Outstanding Sophomore in Art & Design, Sinclaire Dorsey, Ashland.  
  • Outstanding Junior in Art & Design, Caleb Paul, Olive Hill.  
  • Outstanding Senior in Art & Design, Kaylee Thornsberry, Morgan County.   
  • Outstanding Bachelor of Fine Arts (BFA), Mardy Wells, Brandenburg.

Honorees in the Department of Communication, Media and Languages are:  
  • Outstanding French Student, Timothy Douglas, Maysville.   
  • Outstanding Spanish Student, Michelle Hernandez, Paris.  
  • Outstanding Convergent Media Student, Julianna Leach, Ewing.  
  • Outstanding Strategic Communication Student, Cassidy Tinnell, Louisville.  
  • Outstanding Trail Blazer Student, Makayla Holder, Creal Springs, Illinois.   
  • Outstanding NewsCenter Student, Olivia Leet, Wallingford.
  • Outstanding Graduate Student, Ryan Frye, Winchester.  

Honorees in the Department of English are:  
  • Outstanding Graduate Student in English, Joanna Botts, Mt. Sterling.  
  • Outstanding Undergraduate Student in English, Victoria Nash, Florence.  
  • Outstanding Student in Creative Writing, Elizabeth Von Mann, Richmond.   

Honorees in the Department of History, Philosophy, Politics, Global Studies and Legal studies are:  
  • Outstanding Undergraduate Student in HPPGL, Alexa Potts, Lancaster, Pennsylvania.  
  • Outstanding Undergraduate Student in History, Tessa Collins, Morehead.  
  • Outstanding Undergraduate Student in Philosophy, Robert Carl Stiens III, Fayetteville, Ohio.  
  • Outstanding Undergraduate Student in Political Science, Alexandra Quillen, Greenup County.  
  • Outstanding Undergraduate Student in Legal Studies, Alexa Potts, Lancaster, Pennsylvania.  
  • Outstanding Student in Global Studies, Stephanie Belding, Jacksonville, Florida.  
  • Edwa and Allie W. Young Memorial Award, Olivia Dale, Flat Gap.  
  • George T. Young Memorial Fund Award in History, Gracie Davis, Georgetown.  
  • Victor Howard History Award, Victoria Nash, Florence.  
  • Outstanding Master of Public Administration Student, Sarah Fink, Hollsopple, Pennsylvania, and Jingwen Wu, Xinjiang Province, China.  

Honorees in the Department of Military Science are:  
  • Army R.O.T.C. Superior Cadet Decoration Military Science I, John Frank Greene, Lexington.  
  • Army R.O.T.C. Superior Cadet Decoration Military Science II, Austin Kline, Effingham, Illinois.  
  • Army R.O.T.C. Superior Cadet Decoration Military Science III, Tristin Pitzer, Greenfield, Ohio.  
  • Army R.O.T.C. Superior Cadet Decoration Military Science IV, Kristopher Krolikowski, Salt Lick.  

Honorees in the Department of Music, Theatre and Dance are:  
  •  Outstanding Graduate Student in Music, Tanner Leonardo, Louisville.   
  • Outstanding Undergraduate Student in Music, Derek Easterling, West Liberty.  
  • Outstanding Undergraduate Student in Theatre, Sahara LaForce, Van Lear.  
  • Outstanding Undergraduate Student in Dance, Sydney Cook, Edgewood.  
  • Outstanding Student in Technical Theatre, Tyler Abrams, Olive Hill.   
  • Outstanding Student in Theatre Performance, Jacob Dowell, Nicholasville.  
  • The Little Company Award, Rebecca Earehart, Tollesboro.   
  • Theodore Presser Scholar, Natalie Gatian, Jane Lew, West Virginia.  
  • Edwa P. Young and Allie W. Young Memorial Scholarship Award, Reagan Cox, Lexington and Isaiah Florence, Hamilton, Ohio.  
  • E. Glenn & Helen F. Fulbright Music Education Scholarship Award, EmaLee Copeland, Milton; Derek Easterling, West Liberty; Carson McCann, Elizabethtown; and Caleb Gibson, Louisville.     

Honorees in the Department of Sociology, Criminology and Social Work are:  
  • Outstanding Graduate Student in SSWC, Tasha L. Chaffin, Johnson County.  
  • Outstanding Student in Social Work, Alicia McCauley, Inez.
  • Outstanding Student in Sociology, Molli Huffman, Pike County, and Tiffany Justice, Fleming County.  
  • Outstanding Student in Criminology and Criminal Justice, Justin Corlis, Brooksville.      
  • Outstanding Student in Gender Studies Minor, Amanda Younce, Pike County.     
  • Richard Reser Scholarship, Symone Crumbie, Paris.  
  • Lola Crosthwaite Scholarship, Katelyn Bellamy, Powell County.  
View the awards program